O ogródkach działkowych w Szczytnie z lat 70-tych opowiada nam pani Elżbieta Laskowska, również była działkowcem ogrodu –’ Relaks ‘– seniorzy uważali pracę za radość życia i zdrowie
Szczytno to miasto powiatowe w woj Warmińsko-Mazurski, w centrum miasta na Placu Juranda znajduje się ratusz z wieżą . Zamek jest zlokalizowany obok ratusza i jezior; - Dużego- małego, które połączone są kanałem domowym. Miasto jest bardzo urokliwe, czyste przede wszystkim turystyczne. Jest wiele zakładów przemysłowych , szkół , obiektów sportowych i medycznych, sądownictwo, Areszt Śledczy, odrestaurowany dworzec PKP, WSPoL , w pobliskich Szymanach jest również lotnisko.
Miasto posiada wiele parków, jest bardzo dużo zieleni i zawsze czyste powietrze . Najważniejsze dla seniorów są ogrody działkowe, jest ich 6 o różnych nazwach. Zainteresował mnie ogród założony w latach 70-tych na ul. Śląskiej, przez Komisariat MO w Szczytnie, z przejęciem Polskiego Związku Działkowców w Olsztynie, jako ogrody tymczasowe.
To niewielki obszar, który mieścił 50 działek. Umowa podpisana była na 30 lat. Ogród przyjął nazwę „Pracowniczy Ogród Działkowy – Relaks”. Radość działkowców była ogromna, zaczęło się od budowania altan, sadzenia drzew, krzewów, rabat kwiatowych. Najważniejsze było jednak to, że ogród miał swoją linię wodociągową. Nikt nie zrozumiał czym różni się ogród tymczasowy od stałego.
Po 27 latach wysiłku i pracy włożonej w dbanie nad ogrodami, ku rozczarowaniu działkowców umowę rozwiązano. W związku z tym pojawiły się pisemne skargi, pisma do różnych instytucji takich jak: PZD Olsztyn i Krajowa Rada PZD w Warszawie, które niestety rozłożyły ręce i nie były w stanie pomóc. Odpisywano, że miasto zarządza gruntami, a ogrody były tymczasowe.
Działkowcy ze łzami w oczach opuścili ogrody, nie należało im się żadne odszkodowanie, ponieważ umowa została przedwcześnie zerwana. Tłumaczono iż na tamtym terenie, miały być budowane domy jednorodzinne.
Aktualnie byłe ogrody działkowe są w opłakanym stanie, zaniedbane, zachwaszczone oraz zakrzewione samosiejami.
Od 16 lat nie podjęto żadnej budowy, ani innych inwestycji w związku z tymi gruntami. Działkowcom pozostały jedynie legitymacje członkowskie.